Job hos Skolen Fri

Hvem søger vi generelt?
Vi søger dig som kollega, hvis du er et positivt menneske, der sætter din faglighed højt og tilgår hverdagen med lidt humoristisk sans. Vi søger først og fremmest dig, der ønsker netop denne form for fjernarbejde, og så indretter vi dit undervisningsskema efter dine ønsker og kvalifikationer. Desuden er det en stor fordel, hvis du kan dække mange forskellige fag, og undervise i så mange ugentlige lektioner som muligt.

Erfaring med livestreamet undervisning vil også være en fordel, men ikke et krav. Det er et krav, at du er uddannet lærer, og at du har en god internetforbindelse.

I din ansøgning bedes du skrive, hvorfor du ønsker at undervise hos netop os samt hvilke linjefag du har. Husk at vedhæfte eventuelle udtalelser, uddannelsesbevis, kursusbeviser m.m.

Hvem er vi?
Skolen Fri henvender sig især til hjemmeunderviste børn; børn, der bor i udlandet; børn, der ikke trives i folkeskolen m.fl. Vi ønsker at give disse børn chancen for et positivt skole- og klassefællesskab. De fortjener muligheden for at få de bedste læringsvilkår, så de kan udvikle deres personlige, sociale og især faglige kompetencer. Vi tilbyder et fast skema med få, korte lektioner og alle folkeskolens fag. Derudover sikrer vi, at der er få børn i hver klasse.

Kort sagt har vi en form for undervisning, hvor børnene oplever tryghed og faglig udvikling. Skolen Fri er en online skole, hvor børnene ikke skal transporteres/transportere sig og sidde i et bestemt lokale på en bestemt adresse, men undervises online via livestream. Lærerne underviser børnene på en online platform via webkamera.

Lærer som underviser 2
Vi tilbyder: Det vil sige:
Frie Skolers overenskomst Vi følger Frie Skolers overenskomst ift. lønsatser, grundløn, anciennitet, undervisningstillæg, områdetillæg, OK tillæg og giver 17,3% i pension til alle lærere
Spar transportudgifter Ved hjemmearbejde sparer man i gennemsnit ca. 37.118 kr. årligt / 3.093 kr. pr. mdr. (skattefrit). Det er beregnet ud fra 44,4 km. til/fra arbejde, med 200 arbejdsdage årligt og koster i gennemsnit 4,18 kr. pr. km. ved kørsel i bil (4,18 * 44,4 * 200 = 37.118 kr.)
Spar transporttiden Den gennemsnitlig dansker bruger 52 minutter på transport pr. arbejdsdag, som du sparer ved hjemmearbejde.
Stor flexibilitet Du kan beholde jobbet uanset hvor i verden, du bor. Vi har flere ansatte, der har bosat sig i udlandet, og underviser fra deres udlandske bopæl uden problemer.
Linjefagsundervisning Du underviser udelukkende i dine linjefag (eller evt. i enkelte tilfælde i andre fag, man ønsker/har linjefagskompetence indenfor).
Udelukkende fokus på undervisning ”Ekstra arbejdsopgaver belaster lærerne i Folkeskolen, der æder deres pauser og forberedelsestid. Det er i form af vikartimer (der indgår i eksisterende løn), gårdvagter, opsyn med andre klasser og akutte møder, der ikke var planlagt, da vækkeuret ringede om morgenen. 58% svarer at det dagligt går væsentligt ud over deres individuelle forberedelse… For mange lærere fører de ekstra opgaver til dårligere undervisning, overarbejde og stress”. Læs mere ved at klikke her.
Vi bruger ikke Skoleintra / Aula Det betyder, at du har mulighed for at fokusere på lige netop det, du er uddannet til: at tilbyde vores elever den bedste online undervisning.
Intet fast rettearbejde ifm. lektier. Da Skolen Fri er en lektiefri skole, har du ikke rettearbejde hængende over hovedet.
Ro i klassen Vi kan tilbyde vores elever og lærere ro i klassen, så man kan koncentere sig som skolearbejdet. Det er endnu en af de store fordele ved online skole
Fokus på færre elever Der skal forberedes til færre elever i klasserne, da vi har et max. antal elever i vores klasser på 15 børn. Det betyder, at du kan have et større fokus på læring for hver enkelt barn.
Schultz Campus Vi betaler for din adgang til Schultz Campus (Danmarks største samling af online lærerkurser), så du har mulighed for at efteruddanne dig i lige netop det, du har brug for at udvikle dine kompetencer indenfor.
Ingen risiko for at blive udsat for vold Vold er den hyppigste årsag til, at lærere kommer til skade på skolerne. 37% af lærerne i folkeskolen er blevet udsat for slag, spark, skub eller spytklatter i løbet af det seneste år. Det viser en ny undersøgelse blandt mere end 11.000 medlemmer af Danmarks Lærerforening. Læs mere ved at klikke her.
Microsoft Office I forbindelse med at du starter hos os, tilbyder vi gratis Microsoft Office til din computer.
Rabat på egne børn Som ansat hos os, får du 50% rabat hvis dit barn er tilmeldt Skolen Fri.
Julegave Vi forkæler altid vores personale med ekstra stor julegave, som de fortjener.

Hvem søger vi lige nu?

 

Uopfordret ansøgninger

Selvom vi måske ikke lige nu søger en bestemt lærer til vores stab, er du altid velkommen til at sende en uopfordret ansøgning til Klaus@skolenfri.dk – I din ansøgning bedes du skrive, hvorfor du ønsker at undervise hos netop os samt hvilke linjefag du har. Husk at vedhæfte eventuelle udtalelser, uddannelsesbevis, kursusbeviser m.m.

Lærer som underviser